Home > Health Club > Group fitness > Group fitness timetables
Group fitness timetables

Download a copy of our timetables below:

Autumn/Winter Timetable commences 2/3/2015

GESAC Timetable autumnwinter 15.pdf

Classes are subject to change without prior notice, we apologise for any inconvenience this may cause from time to time.

GROUP FITNESS STUDIO

  MON  TUE WED  THU  FRI SAT  SUN
6.10am  Body Pump
Ex.
 Deb
X Training
Chris P
Body Attack
Ex.
 Deb
Body Pump
Ex.
 Pree
GRIT
Pree
   
7.25am          

Body Attack
Pree

Boxing 45
Randall
7.55am  

 

 

 

 

 
8.00am    Activate
Tai Chi
Grant
 

Activate
Pilates
Mandy

Activate
Tai Chi
Grant

 
 8.25am          

Body Pump
Pree 

    GRIT
   Chris P
9am            Body Pump
Nicole
 9.25am  Body Pump
Kate C
 Pilates
Frank
 Yoga
Michelle
 Body Attack
James
 Body Step
Frank
   
 9.30am          

Body Step
Daniel 

 
10.05am            Body Combat
Randall
10.35am  Body Step
 
Kate C
Grit
Tracie

 Zumba
 Chris P

 Body Pump
Ex.
 
Karen M
GRIT
Kaz

GRIT
Chris P

 
11.10am             Zumba
Chris P
 Zumba
Chris P
 11.45m  

Activate
Circuit
Tracie

 

Activate
Zumba Gold
Lana P

     
4pm   # Boot Camp
      
Jay

 # BootCamp
         Maz

   #Boot Camp
        Maz
  Body Pump
Kylie
Body Pump
Randall
5.05pm   Core 45
  
Frank
   Boxing 45
Randall

 

   
 5.20pm            Grit
      TJ

   Body Pump
Deb

   
5.30pm    Body Attack
Ex.

Pree
   

 

   
5.55pm  Body Pump
Frank
  Body Pump
Wendy
Body Step
Wendy
   
6.20pm    Body Combat
Tamara
   

 GRIT
 Sinead

   
7pm  Body Attack
Frank
  Body Step
Frank/Wendy
Body Pump
Wendy
   
7.25pm    Body Jam
Anita
         
 8.05pm Sh'Bam
Naomi
  Sh'Bam
JD
Body Combat
Randall
     
 8.30pm   Body Pump
Randall
         

MIND BODY STUDIO

  MON  TUE WED  THU  FRI SAT  SUN
6.10am 

CXworx
    
Pree

Pilates Ex.
Karen M

Yoga Ex
Grant

X Training
Karen M

Body Combat
Anni C

   
8.25am      

Body Vive
Daniel


8.30am  
 

 

8.50am  Core 30
Kate
CX Worx
Frank
CX Worx
Lauren 
CX Worx
Lauren
CX Worx
Frank 
    Pilates
 9.25am Hatha Yoga
Fiona

 Body Combat
Annie

Grit
Chris P
Body Vive
Lauren
Pilates
Ricki

 CX Work
Pree

 
10.00am            Vinyasa
Yoga 
Mary
Body
Balance
Nicole
10.35am  Body Balance
 Roz
Body Vive
 
Frank
Fitball
Michelle F

 Body Balance
Ex.
 
Sharon

Fitball
Helen
   
12pm             FX Fitness
 
1pm  
 

 Mini Groovers

   
2pm       Mini Groovers    

 4pm             Vinyasa Yoga
Mandy/Grant 90m
5.05pm    Core 45
Michelle F
    Pilates
Ricki
 
 5.20pm  

Fitball
Michelle F

   Foam Roller
     Mandy
     
5.55pm 

Yoga
Grant

  Pilates
Michelle F
Pilates Ex.
Mandy
Yoga/Meditation
Grant
   
6.20pm   

Vinyasa Yoga
Michelle L

         
7pm  Body Balance
Nicole
  Body Vive
Rhett
Power Yoga
Grant

CX Worx
Randall

   
7.25pm    Body Vive
Lauren H
         
 8.05pm CX Worx
Lauren
  CXworx
Frank
Meditation
    Grant
     

CYCLE STUDIO

  MON  TUE WED  THU  FRI SAT  SUN
6.10am  Cycle
Karen G
Cycle
TJ
RPM
Bianca
Cycle
Karen G
Cycle
Kate
   
7.10am  
 
  RPM
TJ

8.15am  
 

Cycle
Randall

    Cycle
   Randall

9.05am            RPM High Per.
Randall
RPM
Randall
 9.25am RPM
Roz
Cycle
Jo
Cycle
Sofya
Cycle
Karen M
Cycle
Dianne
   
6.05pm  RPM High Per.
Wendy

RPM High per.
Randall

Cycle Extreme
Randall

 

Cycle
Randall
   
7.15pm       Cycle
    Karen G
Cycle
Michelle F
RPM
Randall
Cycle
Alessandra

   

AQUATIC PROGRAMS

  MON  TUE WED  THU  FRI SAT  SUN
6.15am  Aqua Fitness
Tri-Squad

Tri-Squad
   
6.15am Swim Squad 
 Swim Squad
 

7.30am  
 

Aqua Fitness
    Claire B

8.30am Deep Water
Fitness
Mary
Aqua Fitness
Mandy
Aqua Fitness
Roz
Aqua Fitness
Helen W
Aqua Fitness
Pauline
Deep Water
Fitness
Claire B
 
9.25am  Aqua Fitness
Helen W
Aqua Fitness
Mandy
Aqua Fitness
Roz
Aqua Fitness
Helen W
Aqua Fitness
Pauline
   
10.35am  Hot Aqua
Helen W
Aqua Pilates
Helen W
Aqua Pilates
Claire B

   

 6.15pm      Tri-Squad        
 6.30pm Tri-Squad Swim Squad          
 7.15pm Aqua Fitness
Lana V
Aqua Pilates
Narita
Aqua Fitness
Helen W
     

FUNCTIONAL AND OUTDOOR TRAINING

  MON  TUE WED  THU  FRI SAT  SUN
6.10am  Run 60
Brian



   
7am


 

7.30am  




8am  LLLS
Dianne
  LLLS
Jade
 

 LLLS
Terry



9am TRX
Suspension 45
Brady

Functional
Circuit
TJ

Circuit
Box 45 
Helen W
 
9.25am 
TRX
Suspension 45
 
Tracie

Box Circuit
Kaz

 
10.00am    Kettlebell 30
   Ronnie



   
 10.35am      

 Functional Circuit
            
TJ

   TRX RIP 30
    Chris P
 11am LLLS
Terry

LLLS
Terry
  LLLS
Brian
   
 6.15pm Kettlebell 30
Sinead
Functional
Circuit
Brady

TRX
Suspension 45

Brady
     

 6.15pm      

Circuit Box
Alessandra

     
 7.00pm        

 Kettlebell 30
Dougie

   
 7.15pm Circuit Box 45
Randall

 Kettlebell 30
Dougie

       
 8pm   TRX
Suspension 45

Brady
         

RESULTS STUDIO

Results Studio sessions are exclusive to Platinum and Results Members. For information on trialling the sessions and upgrading your membership, please ask at reception.

  MON  TUE WED  THU  FRI SAT  SUN
6.10am 

XFIT 45
Jade

 

Group
Results 30
Roney
XFit 
Daniel

Group
Results 30
Chris P

X Fit 45 
TJ

   
6.45am Group
Results 30
Roney
  Group
Results 30
Chris P
 
8.15am     Preggie
Bellies ~
 8.30am          

 X Fit
Maradona

 
8.50am           
 9.25am

Group
Results 30
Chris P

X Fit 30 Maradona

Group Results
Tracie

Group Results
Jade
Group Results
TJ
Group
Results 30
Brady

Group Results 30
Chris P

10.00am 

Group Results 30
Chris P

Group
Results 30
TJ
Muay Thai
Kickboxing
     Jade
 

Group
Results 30
Brady

Group Results 30
 Chris P
10.50am 

Preggie
Bellies

Preggie
Bellies

Barre Attack
Sinead

   
11.10am           
 4pm      

   

5.55pm 

Group
Results 30
Maradona

 

Group Results 30 Frank

XFIT 45
Maradona

   
6.30pm 

X Fit 45
Maradona

Muay Thai
Kickboxing
Jade

Group
Results 30
Maradona

Group
Results 30
TJ

   
 7.05pm  

Group Results 30
Jade 

X Fit 45 
Maradona

Group
Results 30

TJ 
     
 7.25pm

Barre Attack
Sinead 

           
 7.40pm  

Preggie
Bellies

     
 
~ Preggi Bellies
Please note: bookings must be made through Preggi Bellies, contact 1300 727 171 or visit www.preggibellies.com.au